Karolina Rudaś

Mieszkam w Pruszkowie od urodzenia, czyli od 26 lat. Tak jak moja mama oraz dwóch wujków jestem absolwentką liceum Zana. Z liceum także był związany mój dziadek, który był nauczycielem oraz dyrektorem szkoły przez wiele lat.

Jestem studentką Cyberbezpieczeństwa i jeśli wszystko pójdzie dobrze, w przyszłym roku będę broniła tytuł magistra. Kierunek wybrałam nie tylko z zainteresowania tym tematem, ale też żeby sprawdzić czy sobie poradzę. Szczególnie, że licencjat ukończyłam na specjalizacji Dyplomacja. Z zamiłowania wizażystka, chociaż chwilowo choroba nie pozwala mi na realizowanie mojej pasji.

Od 3 lat choruje na niezróżnicowaną chorobę tkanki łącznej (uogólniając: choroba reumatyczna). Jestem kobietą-zagadką, nawet dla lekarzy. Zawsze chciałam być oryginalna i wyjątkowa. Długo by opisywać na czym polega moja choroba. W moim przypadku doprowadziła do choroby krwi zwanej w skrócie TTP oraz spowodowała stan zapalny w stawach dłoni i kolan. Ale pomimo pewnych ograniczeń ruchowych zawsze staram się skupiać na tym co mogę zrobić i osiągnąć. Mam także wsparcie ze strony rodziny, partnera oraz przyjaciół. Z ich pomocą wszystko jest dla mnie możliwe.

Nadal jednak spotykam się z przekonaniem, że to niemożliwe żeby osoba w moim wieku chorowała, że jestem za młoda na chorobę. Chciałabym, aby więcej osób wiedziało, że choroby reumatyczne nie są chorobami tylko wieku starczego. Często dotykają osób młodych lub nawet dzieci. Tak samo nie ma czegoś takiego jak „choroba reumatyczna”. Jest to ogólne określenie, a pod tą nazwą kryje się ponad 200 jednostek chorobowych. Najlepiej ukazuje to Kampania Reumatyzm Ma Młodą Twarz prowadzona przez Stowarzyszenie 3majmy się Razem, które zrzesza osoby chore na zapalne choroby tkanki łącznej oraz stara się uświadamiać społeczeństwo czym są choroby tkanki łącznej.

https://www.facebook.com/3majmysierazem