Jonatan Britmann

Jonatan Britmann

Jestem doktorem nauk medycznych, psychoterapeutą i od lat zajmuję się pomocą ludziom z doświadczeniem choroby psychicznej. W psychoterapii szczególnie bliska mi jest myśl Z. Freuda związana z psychoanalizą. Nie pochodzę z Pruszkowa, urodziłem się w Warszawie, ale z Pruszkowem czuję się związany, a w szczególności starszymi od Pruszkowa Tworkami, i to historycznie, ideowo, podążając śladami moich wielkich poprzedników.

Od piętnastu lat związany jestem ze szpitalem psychiatrycznym w Tworkach, gdzie staram się krzewić i propagować idę psychiatrii środowiskowej, społecznej, ludzkiej… Na co dzień kieruję Psychiatrycznym Zespołem Leczenia Środowiskowego. Oprócz rozwoju psychiatrii, psychologii czy neurologii Tworki były i są miejscem rozwoju myśli społecznej i obywatelskiej. Szpital w Tworkach przetrwał dwie wojny światowe i niejednokrotnie służył za schronienie dla prześladowanych, „podwójnie naznaczonych”, czy politycznie niezgodnych. To najstarszy szpital psychiatryczny na Mazowszu (powstał w 1891 roku), który do swojego powstania do dziś zajmuje się leczeniem chorób psychicznych.

Naukowo zajmuję się psychozami oraz interpersonalnym poczuciem winy. Uczę studentów czym jest choroba psychiczna, jaka jest jej etiologia, przebieg i jak można ją leczyć. Zajmuję się także kształceniem osób będących na specjalizacji z psychologii klinicznej.

Lubię nowe wyzwania, nie zamykam się w jednej dziedzinie. Jestem miłośnikiem sztuk pięknych, filozofii, historii, czy poezji. Stereotypowo lubię czytać książki, szczególnie filozoficzne, np. E. Levinasa, F. Nietzschego oraz poezję, jednak głównie prozę. Czasami gram na gitarze, czy napiszę jakiś wiersz… Słucham od lat jazzu, od tradycyjnego po jazz-rock, a w wolnych chwilach relaksuję się, paląc fajkę. Poza tym spędzam czas z rodziną i przyjaciółmi. Mamy dwa koty oraz psa.