Halina Gniadek

Warszawianka od czterech pokoleń, od lat 70-tych. aktywna mieszkanka Pruszkowa i autorka wspomnień, które kilkanaście lat temu ukazały się w „Życiu Warszawy” pod tytułem „Moje wojenne dzieciństwo”.

Choć urodziła się w Warszawie, a pierwsze pięć lat życia spędziła, mieszkając w śródmiejskiej kamienicy, to Pruszków już wówczas odegrał istotną rolę w dalszej części jej historii. Podczas Powstania Warszawskiego wypędzona z Warszawy rodzina Gniadków, składająca się wówczas z trzech samotnych kobiet, trafiła do obozu Dulag w Pruszkowie, skąd ostatecznie zostali wywiezieni do wsi Kłomnice, pod Częstochową. Po trzech miesiącach, w samym środku zimy, w niemal czterdziestostopniowym mrozie, rodzina Gniadków wróciła do Warszawy, gdzie pani Halina mieszkała do 30. roku życia.

Kobieta orkiestra. Aktywistka. Wojowniczka. Pogodna i pełna ciepła babcia swoich wnuków. Z natury trochę buntowniczka i jak sama o sobie mówi, jest lubiącym wyzwania, niespokojnym duchem, dla którego nie istnieją słowa „nie da się”.

Hart ducha i niekończące się pokłady energii wystawiały panią Halinę na wiele życiowych sprawdzianów. Przez osiemnaście lat piastowała stanowisko ławnika okręgowego w wydziale karnym w Warszawie, za co w epilogu swojej pracy została uhonorowana odznaczeniem. Głęboko zakorzeniona potrzeba pomagania i bycia człowiekiem dla drugiego człowieka sprawiła, że po wychowaniu dzieci, przyszedł czas na napisanie kolejnego, pełnego wyzwań rozdziału. W latach 90. wspierała innych, prowadząc biuro poselskie SLD, a od trzynastu lat działa na rzecz społeczności i niwy kulturowej w Klubie Seniorów AS. Początkowo, przez dziewięć lat, jako koordynator, obecnie już „tylko” jako członek. Wciąż jednak niezmiennie pobudza seniorów do aktywnego spędzania czasu, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Z okazji obchodów 10-lecia klubu, zorganizowała Galę, uświetnioną przez mniej lub bardziej znanych artystów, z projektantem Jarosławem Szabo na czele, który otoczył opieką specjalnie przygotowany na tę okazji seniorski pokaz mody. Pani Halina sprawuje też pieczę nad wiosennym projektem testu wiedzy o mieście „Co wiesz o Pruszkowie?”, a obecnie przygotowuje się do kolejnej edycji Dyktanda Dla Dorosłych, który wystartuje w listopadzie.

Kobieta z ikrą, która z równym zaangażowaniem podchodzi do kulturalnego pobudzenia mieszkańców Pruszkowa, kolejnej ciekawej lektury czy skomplikowanych krzyżówek, co do rozmowy, która jak wierzy, jest w stanie otworzyć w drugim człowieku wszystkie szczelnie zamknięte drzwi.